Zelenskiy’e ‘suikast planı’ iddiası: Polonya’da bir şüpheli gözaltında

Rusya’nın Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’e suikast hazırlığında olduğu iddia edildi. Polonyalı ve Ukraynalı savcılar, Rusya istihbarat servislerinin suikast planına yardım ettiği ileri sürülen Polonyalı bir erkeğin gözaltına alındığını duyurdu. Polonya Başsavcılığı, Pawel K. isimli şüphelinin Zelenskiy tarafından kullanılan havalimanının güvenlik detaylarını paylaşmaya hazırlandığını belirtti.

The Guardian’ın aktardığına göre, şüpheli, havalimanı güvenlik bilgilerini Rus ajanlara iletmeye hazırlanıyordu. Şüpheli, 17 Şubat Çarşamba günü Polonya’da gözaltına alındı.

8 YILA KADAR HAPİS CEZASI ALABİLİR

Buna göre, şüpheli, Ukrayna’daki savaşta doğrudan dahli olan Ruslarla bağlantı kurmaya çalışıyordu ve Polonya’nın Ukrayna sınırına yakın Rzeszów-Jasionka Havalimanı hakkında detaylı bilgileri iletmesi bekleniyordu. Söz konusu sınır, Ukrayna’ya uluslararası askeri ve insani yardım malzemelerinin ulaştırılması işlevi görüyor. ABD güçlerinin kontrolü altında bulunan havalimanı, ayrıca dünya liderleri ve yardım çalışanlarının yanı sıra Devlet Başkanı Zelenskiy tarafından da Ukrayna’ya giriş-çıkışlarda kullanılıyor.

Gözaltındaki şüpheli, suçlu bulunması halinde 8 yıla kadar hapis cezası ile karşı karşıya kalabilir. Polonyalı savcılar, gözaltı işleminin, Ukraynalı savılar ve güvenlik hizmetleri ile yakın işbirliği sayesinde gerçekleştiğini, Ukraynalı yetkililerin bu süreçte kendilerine ihbarda bulunup ‘çok önemli kanıtlar’ sunduğunu belirtti.

Ukrayna Başsavcısı Andriy Kostin ise şüpheliye, havalimanındaki güvenlik hakkında bilgi toplayıp bu bilgiyi Rusya’ya iletme görevinin verildiğini savundu. Her iki ülkeden savcılar, şüphelinin hukuki işlemler devam ederken gözaltında olduğunu bildirdi.

ALMANYA’DA 2 KİŞİ ‘RUS AJANI’ OLDUKLARI İDDİASIYLA TUTUKLANDI

Öte yandan, Almanya’da da yabancı gizli servis ajanı oldukları gerekçesiyle Almanya ve Rusya vatandaşlıkları bulunan iki kişinin tutuklandığı açıklandı.

AA’nın aktardığına göre, Federal Savcılık, Ukrayna’nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçıların kurduğu ‘Donetsk Halk Cumhuriyeti (PRD) örgütüne üyelik’ ve Rus gizli servisiyle bağlantılı oldukları gerekçesiyle gözaltına alınan Dieter S. ve Alexander J. hakkında açıklama yaptı. Açıklamada, daha önce haklarında yakalama emri çıkarılan ve gözaltına alınan iki şüphelinin çıkarıldıkları mahkemece tutuklandığı ifade edildi.

Bayvera Eyalet Kriminal Dairesi, şüphelilerin konut ve iş yerlerinde arama yaptı. Şüpheliler, ajanlığın yanı sıra terör örgütüne üyelik, patlayıcı hazırlama, sabotaj amaçlı ajanlık faaliyeti, askeri tesislerin güvenliğini tehdit eden faaliyetler gibi çeşitli eylemlerle suçlandı.

Rusya’nın Berlin Büyükelçisi de konuyla ilgili Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldığı bildirildi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x